Oto kilka pomocnych wskazówek, jak sprawić, by CV nie tylko podkreślało osiągnięcia i umiejętności, ale także natychmiast przyciągało uwagę pracodawców.
1. Opracowuj CV z myślą o pracy, o którą się ubiegasz. Życiorys powinien prezentować umiejętności i osiągnięcia kandydata w zakresie, w jakim odnoszą się do stanowiska, na które aplikuje. Nawet jeśli historia zatrudnienia aplikującego nie jest zgodna ze stanowiskiem, ważne jest, aby znaleźć elementy, które odpowiadają wymaganiom konkretnego stanowiska. Pokazuje to pracodawcy, że kandydat ma potencjał, aby rozwijać się w danym obszarze, a zatem powoduje, że będzie skłonny do kontynuowania procesu zatrudnienia.
2. Dobry wstęp może zdziałać cuda. Zanim przejdzie się do szczegółów technicznych związanych z poprzednimi stanowiskami i wykształceniem, warto jest spróbować dodać krótkie wprowadzenie składające się z nie więcej niż 2-3 zdań. Jest to okazja, aby przekazać pracodawcom garść informacji o sobie, przy czym warto, aby ten wstęp był kreatywny. Kilka zdań może dać pracodawcom szansę na poznanie kandydata. Samodzielna prezentacja może okazać się również przydatna, w przypadku ubiegania się o stanowisko, które znajduje się poza obecnym obszarem wiedzy kandydata. Warto skorzystać z tej części, aby poinformować pracodawców, dlaczego to konkretne stanowisko lub obszar działania są dla kandydata interesujące.
3. Należy pamiętać o stosowaniu odwrotnej kolejności chronologicznej podczas sporządzania listy stanowisk, stopni naukowych i/lub projektów (od najnowszych do najstarszych). Zasadniczo CV powinno ograniczać się do jednej strony (chyba że kandydat dysponuje szczególnie dużym doświadczeniem), natomiast pracodawcy czytają je od góry do dołu, szukając najnowszych doświadczeń zawodowych na górze.
4. Podczas pisania nie należy używać czasowników w pierwszej osobie, na przykład „Robiłem prezentacje” lub „Zarządzałem ludźmi”. Jest to niepoprawne i sprawia, że CV wygląda jak opowiadanie. Z uwagi na to, że jest to oficjalny dokument, powinien on zawierać profesjonalne wyrażenia. Na przykład dobrze jest napisać, że zadania na stanowisku w danej firmie obejmowały: „Przygotowywanie prezentacji”, „Zarządzanie pracownikami”, „Nawiązywanie współpracy”. Elementy te powinny mieć postać podpunktów i być starannie zorganizowane.
5. Pisz zwięźle. Nie jest konieczne wymienianie wszystkich pełnionych ról. Zadaniem jest zaprezentowanie najnowszych doświadczeń, ponieważ to one najlepiej opisują to, kim obecnie jest kandydat, natomiast mniej istotne doświadczenie może znaleźć się w jednej linii na samym dole życiorysu. Należy powstrzymać się od dodawania stanowisk krótkoterminowych, które nie są istotne dla umiejętności wymaganych w ramach interesującego nas stanowiska (np. praca jako kelner czy kelnerka podczas studiów itp.). Należy również uważać, aby nie pozostawić „pustych miejsc” w swoim CV lub okresów, w których nie świadczyło się pracy. Może to sprawić, że pracodawcy zaczną zastanawiać się nad wiarygodnością kandydata i zmniejszyć szanse na uwzględnienie w ramach procesu rekrutacji.
6. Używaj informacji ilościowych, aby przedstawić swoje osiągnięcia. Ludzie o wiele łatwiej przyjmują informacje ilościowe, więc należy starać się używać liczb i wartości procentowych przy opisywaniu doświadczenia zawodowego. Korzystanie z danych nie tylko uwypukli doświadczenie, ale także sprawi, że będzie ono o wiele bardziej wiarygodne, dzięki konkretnym przykładom. Na przykład zamiast napisać „zarządzanie budżetem”, można spróbować użyć sformułowania „zarządzanie budżetem w wysokości 10 milionów dolarów rocznie”. Podobnie zamiast używać określenia „zarządzanie pracownikami” można je rozwinąć do „zarządzanie 6 pracownikami”. Wskazówka ta jest również przydatna w przypadku prac na poziomie podstawowym. Na przykład zamiast napisać „odpowiedzialność za obsługę zapytań klientów”, można spróbować rozwinąć wyrażenie do formy „odpowiedzialność za obsługę około 10 000 zapytań klientów miesięcznie”.
7. Nie zapomnij uwzględnić umiejętności miękkich. W części umiejętności należy podkreślić zarówno swoje umiejętności techniczne i analityczne, jak i umiejętności w zakresie relacji międzyludzkich. Pracodawcy pragną dowiedzieć się, czy kandydat będzie w stanie porozumieć się z innymi osobami w zespole, więc nawet jeśli jest ekspertem ds. bezpieczeństwa z rozległą wiedzą na temat najbardziej innowacyjnego oprogramowania, jego CV powinno również podkreślać zdolność do pracy w środowisku zespołowym i umiejętność komunikowania się z innymi.
8. Uwzględnij słowa kluczowe w życiorysie. Dobrze jest używać słów kluczowych, które wynikają z opisu stanowiska, w części rekrutacyjnej na stronie internetowej firmy lub z opisów podobnych stanowisk w innych firmach. Jeśli na przykład opis stanowi, że kandydaci muszą posiadać wiedzę w zakresie oprogramowania Microsoft Office, należy dodać je do swojego CV — nie pozwalając pracodawcy na przyjmowanie założeń dotyczących doświadczenia kandydata. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać i pozostać wiernym sobie i swojemu doświadczeniu.
9. Zwracaj uwagę na najmniejsze szczegóły. Imponujący design, brak błędów ortograficznych, jednolita czcionka, wypunktowane nagłówki rozdziałów i odstępy między akapitami z rozsądnymi marginesami. Wszystkie detale wskazują, że kandydat nie tylko zainwestował w CV, ale również jest osobą zorganizowaną i skupioną na szczegółach. Są to istotne cechy, którymi należy legitymować się, starając się o pracę na dowolnym stanowisku.
10. Upewnij się, że CV jest schludne, łatwe do odczytania i symetryczne. Jeśli Twoje CV jest chaotyczne, pomimo że kandydat ma wiele do zaoferowania, ważne punkty jego kariery stracą znaczenie. Należy wybrać profesjonalny projekt, który podkreśli doświadczenie i możliwości i nie bać się dodać trochę koloru, aby CV wyróżniło się na tle innych kandydatów.