Przykładowe CV - dziennikarz

Przykładowe CV dziennikarza, najbardziej wszechstronny przewodnik po pisaniu CV dziennikarza, z pomocą przykładów i wskazówek napisanych przez ekspertów ds. rekrutacji możesz stworzyć imponujące CV w 5 minut i już dziś znajdziesz pracę!

/assets/seo/images/example.jpg
Średnia ocena: 4,4 (70 głosy)
/assets/seo/images/example.jpg

Poniższy poradnik zawiera przykłady i wskazówki, jak napisać CV dostosowane do aktualnego rynku, które pomogą Ci znaleźć następną pracę.Możesz skorzystać z poniższych wskazówek dla dziennikarzy, napisać imponujące CV dla siebie w kilka minut i już dziś rozpocząć poszukiwania pracy .


Dziennikarze są odpowiedzialni za informowanie opinii publicznej o lokalnych, krajowych i międzynarodowych wiadomościach oraz istotnych informacjach. Zwykle pracują w organizacjach medialnych, takich jak stacje telewizyjne lub radiowe, gazety lub sieci internetowe. Ponieważ media w dalszym ciągu przenoszą się na treści cyfrowe, od dziennikarzy coraz częściej wymaga się biegłości w posługiwaniu się wieloma platformami. W dzisiejszych czasach często muszą nagrywać, przeprowadzać wywiady, relacjonować, pisać lub redagować własne historie lub reportaże. Po ukończeniu artykułu lub sekcji dziennikarze mogą być odpowiedzialni za aktualizację treści w miarę pojawiania się nowych informacji.

Tworzenie CV powinno być naturalne dla osób zajmujących się tą dziedziną: musisz opowiedzieć ciekawą historię opartą na prostej strukturze, która szybko obejmuje główne fakty bez nieistotnych szczegółów. Innymi słowy, jest bardzo podobny do twojej pierwszej relacji prasowej.

Ale chociaż możesz mieć przyczółek jako profesjonalista w dziedzinie, która w dużej mierze opiera się na pisaniu, określenie szczegółów pisania dobrego CV dziennikarza może być trudne. Oprócz tego, że są dobrze napisane i dobrze zaprojektowane, muszą przestrzegać określonego formatu, aby upewnić się, że zawierają dokładnie to, co jest potrzebne i nic poza tym. Jesteśmy tutaj aby pomóc.

W kilka minut nauczymy Cię jak:

Korzystając z naszych przykładowych szablonów CV i projektów , pomożemy Ci napisać najlepsze CV i znaleźć wymarzoną pracę, o której zawsze marzyłeś.

a więc zacznijmy!

  • Pisanie wstępu:

Ludzie przeszukują witryny z wiadomościami i po prostu czytają lub klikają nagłówki, które ich intrygują. To samo dotyczy życiorysów, pracodawcy lub rekruterzy szukają najważniejszych informacji, szukając talentów w prasie. Celem wprowadzenia jest krótkie, ale dobrze napisane wyjaśnienie tego, czym się zajmujesz, dlaczego jesteś w tym dobry i dlaczego pracodawcy powinni Cię zatrudnić.

We wstępie warto zwrócić uwagę na doświadczenie zawodowe, wykształcenie i umiejętności, chociaż poniżej znajdują się osobne sekcje, które dotyczą każdego z nich. Ta sekcja nosi nazwę „Wprowadzenie”, która pozwala wybrać i wyróżnić najbardziej imponujące osiągnięcia. Wprowadzenie musi jasno pokazywać, jakim jesteś dziennikarzem, umiejętnościami, które Cię wyróżniają oraz zamiarem dołączenia do grupy informacyjnej.

Podczas gdy prawie wszystkie inne szczegóły w CV pojawiają się w formie listy, wstęp nie. Tutaj możesz swobodnie rozmawiać z pracodawcami własnymi słowami.

  • Doświadczenie zawodowe:

W tej sekcji możesz wymienić swoją dotychczasową pracę oraz zawrzeć swoje osiągnięcia, umiejętności i obowiązki. Nie wstydź się, wiesz, że ciężko pracowałeś, aby zbudować swoją karierę i zdobyć uznanie, na które zasługujesz, więc nie lekceważ swojej wartości i przekonaj potencjalnego pracodawcę, że jesteś właściwym kandydatem!

Sztuka tworzenia CV polega na tym, aby pokazać swoje najlepsze cechy i umiejętności w świetle reflektorów, jednocześnie prezentując wszechstronność. Pracodawcy chcą mieć różnorodne doświadczenie w pisaniu, ponieważ oznacza to, że możesz pracować nad wieloma artykułami i projektami. Wyjaśnij, z jakimi stylami pisania miałeś do czynienia i czego się od ciebie wymaga. Wskaż, czy jest to praca z wiadomościami przez całą dobę, czy bardziej publicystyczne pisanie.
Twoja historia pracy powinna opowiadać historię Twojej ścieżki kariery. Jeśli zgromadziłeś imponujące osiągnięcia zawodowe – wspomnij o tym. Czy słynna strona zaprezentowała Twój artykuł? Prowadzisz wykłady z zakresu dziennikarstwa? Wygrałeś prestiżowy konkurs pisarski? Życiorys dziennikarza musi zawierać takie informacje. Pamiętaj, że Twoje CV to Twoja wizytówka, a ich zadaniem jest pokazanie pracodawcy, że jesteś profesjonalistami, których chcą dla swojej firmy.

Skoncentruj się na metrykach i wynikach, gdy tylko jest to możliwe. Może to być liczba opublikowanych artykułów, liczba przeprowadzonych wywiadów lub wzrost ruchu w Twoich artykułach. Wszystkie metryki mediów cyfrowych, które możesz uwzględnić (na przykład wyświetlenia strony, odwiedzający lub konwersje), również stają się bardziej wartościowe, gdy firmy medialne zwracają się do firm internetowych.

Praca w prasie to częsty wybór żołnierzy, którzy właśnie zostali zwolnieni ze służby IDF Buber lub podobnych jednostek.

A co z twoim portfolio?

Jednym z twoich najważniejszych zasobów w znalezieniu pracy pisarskiej jest twoje portfolio - kolekcja, w której zebrałeś swoje "bestsellery". Portfolio najlepszych artykułów, wiadomości, artykułów lub historii to świetny sposób na uzupełnienie CV, ponieważ już na pierwszy rzut oka daje dowód, że jesteś tak dobry, jak twierdzisz.

  • Umiejętności:

CV dziennikarzy powinno zawierać krótką listę ich szczególnych umiejętności. Są to zazwyczaj umiejętności trudne (umiejętności techniczne wymagane do wykonywania pracy) oraz umiejętności miękkie (umiejętności interpersonalne, które pozwalają dobrze współpracować z innymi).

Twoimi twardymi umiejętnościami mogą być reportaże badawcze, oko do fotografii, opanowanie edycji wideo, nadawanie lub edycja podcastu lub wiele innych talentów. Twoje umiejętności miękkie mogą obejmować skuteczną komunikację, kierowanie zespołem lub talent do otwierania przed Tobą źródeł. Spontaniczność, zarządzanie czasem i umiejętność uczenia się są również wysoko cenionymi umiejętnościami, często dziennikarze zmuszeni są zgłosić się na arenę w ciągu chwili, działać szybko i szybko reagować.

Jeśli posiadasz dodatkowe umiejętności, które mogą pomóc Ci w zatrudnieniu, bardzo ważne jest, aby wspomnieć o nich w swoim CV. Na przykład: opanowanie kilku języków to duża zaleta w większości obszarów zatrudnienia, ale w szczególności w dziedzinie pisania. Wiedza i doświadczenie w pisaniu w językach innych niż hebrajski (takich jak angielski, arabski, rosyjski itp.) są istotną zaletą dla niektórych firm, które obsługują odbiorców niekoniecznie mówiących po hebrajsku.

  • Edukacja:

Wraz z ustanowieniem i rozwojem nowych mediów umiejętności związane z zawodem stają się bardziej wyrafinowane w dodatkowych warstwach i nieprofesjonalnej specjalizacji w regulowanych instytucjach akademickich, tak że w rzeczywistości większość nauki odbywa się podczas samej pracy. Są dziennikarze, którzy nigdy formalnie nie studiowali tej dziedziny.

Jednak wielu pracodawców będzie preferować kandydatów z jak najbardziej odpowiednim i bogatym wykształceniem i historią zatrudnienia. Jeśli oprócz umiejętności twórczego pisania i świetnych pomysłów jesteś również licencjatem w dziedzinie komunikacji lub uczęszczałeś na różne kursy (twórcze pisanie, tłumaczenie, redagowanie), nie zapomnij o szczegółach i podkreśl to w swoim CV.

A więc o twoich umiejętnościach uczenia się w dziedzinie technicznej. Pokaż, że nadążasz za stale ewoluującym polem treści cyfrowych i wyróżnij w tej sekcji wszelkie odpowiednie kursy, które ukończyłeś w tej dziedzinie.

  • Projekt:

Nie trzeba ponownie wspominać, że jest to CV profesjonalnych dziennikarzy, oczekuje się od Ciebie estetyki i zwięzłego aspektu wizualnego, który przede wszystkim podkreśli Twoje treści. Twoja praca musi wyglądać dobrze, tak jak jest dobrze sformułowana.

Oczywiście obowiązują tutaj te same zasady, które obowiązują we wszystkich życiorysach: odstępy, proporcje, sformułowania i wyważenie, aby CV było łatwe i przyjemne do czytania. I to nie bez błędów ortograficznych!

Projektując swoje CV, pamiętaj, aby dopasować styl CV do stylu ciała dziennikarza, do którego się zgłaszasz. W większości oficjalnych mediów (telewizja, radio lub gazeta) będziesz chciał zachować dość prosty format. Jednak w przypadku niektórych firm można docenić bardziej kreatywny lub nowoczesny akcent. Nie chcesz teraz wysyłać poważnego i bezbarwnego pliku do najmodniejszej witryny. Odrobina zabawy może działać na Twoją korzyść, jeśli lubisz bawić się szalonymi kolorami i najnowszymi trendami.

To, że jesteś osobą słowa pisanego, nie oznacza, że ​​jesteś czarodziejem projektowania graficznego. Nawet eksperci czasami potrzebują pomocy – wybierając jeden z naszych szablonów, uzyskasz dokładnie taki wynik, jakiego szukasz i stworzysz świetne CV, które bez wątpienia wyróżni się na tle konkurencji. Zaprojektowaliśmy dla Ciebie szereg profesjonalnych szablonów projektowych , które pomogą Ci osiągnąć dokładnie to, czego szukasz.

  • Podsumowując, kluczowe punkty i jak wyróżnić swoje CV?

Dziennikarze to osoby, które pracują dla mediów lub samodzielnie za pośrednictwem nowych mediów. Piszą, przygotowują i przesyłają artykuły i artykuły na różne tematy lub w określonej dziedzinie, w której się specjalizują, takiej jak polityka, kultura, sport itp. Dziennikarze pełnią różne i zróżnicowane role, przy czym zazwyczaj pierwszą rolą w tej dziedzinie jest rola reportera, który jest odpowiedzialny za pozyskiwanie ciekawych wiadomości i przekształcanie ich w artykuł do publikacji w gazecie. Często reporter jest również wysyłany na różne wydarzenia informacyjne w celu zrelacjonowania z terenu tego, co się dzieje i uzyskania materiału do artykułu.

Inne stanowiska w dziedzinie dziennikarstwa to komentator, który skupia się na analizie sytuacji i wyjaśnianiu jej publiczności, publicysta, który publikuje artykuły opinii i wyraża swoje osobiste opinie, fotograf odpowiedzialny za robienie zdjęć wydarzeń informacyjnych w celu reklamy w gazecie i nie tylko. Aby zostać dziennikarzem, nie jest wymagane specjalne szkolenie zawodowe, ale istnieją pewne szkolenia, które można ukończyć w celu awansu w zawodzie, takie jak stopień naukowy w zakresie komunikacji, szkoły zawodowe zapewniające podstawowe umiejętności do pracy dziennikarskiej i inne .

Miejsca pracy, w których potrzebni są dziennikarze, to różne media, w starych mediach, które obejmują media drukowane oraz kanały telewizyjne i radiowe, oraz w nowych mediach, które obejmują media elektroniczne i media społecznościowe. Również dziennikarze mogą samodzielnie wykonywać zawód jako freelancerzy.
Życiorysy dziennikarzy powinny jasno przedstawiać zdolność kandydatów do tworzenia ciekawych i przekonujących tekstów, które zmotywują użytkowników do działania. Twoje CV powinno zwracać uwagę na Twoje umiejętności pisania, kreatywność, umiejętności badawcze i zaangażowanie w pisanie oryginalnych i wciągających treści. Ważne jest, aby podkreślić swoje umiejętności techniczne, a także znajomość platform mediów społecznościowych.

Branża medialna ceni zarówno kreatywność, jak i strategię. Przedstawienie swojej wiedzy i doświadczenia w różnych stylach pisania może lepiej zaprezentować Cię jako dziennikarza.

Oprócz zwykłego wymogu przesłania CV, Twój potencjalny pracodawca prawdopodobnie będzie chciał być pod wrażeniem napisanych przez Ciebie tekstów lub zleci Ci zadanie pisarskie, aby uzyskać namacalne pojęcie o Twoich umiejętnościach zawodowych jako pisarza (Czy piszesz bez błędów ortograficznych? Czy poprawnie używasz interpunkcji? Twój styl pisania (jaki styl piszesz? Czy pisanie jest płynne i przyjemne w czytaniu? Czy jest to odpowiednie dla grupy docelowej, do której skierowany jest biznes?).

Co więcej, nic nie pokaże Twojemu potencjalnemu pracodawcy Twoich cech i umiejętności lepiej niż Twoja najlepsza praca. Jest to główny powód, dla którego wielu dziennikarzy przechowuje w Internecie swoją kolekcję artykułów, które służą jako „broszura” ich najlepszych reporterów. Zbierz więc wszystkie swoje prace, prześlij je do Internetu i dołącz link do strony z CV. Nie lekceważ tej części, ponieważ może to być główny powód, dla którego dostaniesz rolę swoich marzeń!


To tylko niektóre z punktów, które sprawią, że Twoje CV będzie wyróżniać się na tle innych - za pomocą naszego narzędzia do pisania CV na resumake.co.il możesz łatwo i szybko utworzyć CV i zostać zaakceptowanym przez wiodące firmy w rynek.

Gotowe do użycia szablony, które pomogą Twojemu CV wyróżnić się wśród rekruterów
Wypróbuj teraz profesjonalny kreator CV. Rozpocznij za darmo